Read

Ndoto (Dream)
Kristina, Age 12, Lodi, NJ

Swahili Version

Hello, jina langu Ni Naysha Na Mimi kuishi katika mji mdogo aitwaye Kanga Ana. Ni katika Afrika. Mimi ndugu wawili, dada mmoja Na baba. Mama Yangu, Anapala alikufa wakati kutetea ndugu zangu wakati wa mashambulizi. Ndiyo, yeye alikuwa Ni mpiganaji. Mji wa Kanga Ana anaongea swahili. Kwa wale mlio kuwa alikuwa Na ndoto, Na ilifanikiwa, hasha.

Nilipokuwa 18, nilikwenda kisasi kifo cha mama yangu. Sikuweza kwenda peke yake, nilikwenda Kwa binamu yangu, Shikalma (18). Kwa bahati mbaya, mkono Shikalma ilikuwa kujeruhi, lakini Mimi got mbali. Ilikuwa ndoto yangu kupata Kanga Alaka nyuma, lakini Ni wazi Na hakuna kitu. Nataka kupata Yao mapema au baadaye.

English Version

Hello, my name is Naysha and I live in a small town called Kanga Ana. It is in Africa. I have two brothers, one sister and a father. My mother, Anapala, died while defending my brothers during attack. Yes, she was a fighter. The town of Kanga Ana speaks Swahili. For those of you who have had a dream, and succeeded, I praise you.

When I was 18, I went to avenge my mother's death. I did not go alone; I went with my cousin, Shikalma (18). Unfortunately, Shikalma's arm was wounded, but I got away. It was my dream to get Tribal Alaka back, but obviously with no avail. I WILL get them sooner or later.

Home | Read | Write | Copyright | Privacy

This page was last updated on September 03, 2010 by the KIWW Webmaster.